Stallone w cieniu

kojakSylvester Stallone mimo wieloletniej rozpoznawalności pod każdą szerokością i długością geograficzną oraz niezaprzeczalnemu wpisaniu się w świadomość odbiorców popkultury (a nawet przekraczających jej granice) kilkukrotnie po sukcesie Rocky’ego pojawiał się w produkcjach o które nikt nigdy by go nie podejrzewał. Kilkukrotnie zaliczył typowe cameo, nie był wymieniany w napisach końcowych, podkładał głos do animacji. Jednym słowem lubi bywać w cieniu, oddając pole do popisu innym acz zaznaczając swoją obecność. Wiele z tych małych ról stanowi ciekawą odskocznię od głównego nurtu i jest najzwyczajniej w świecie fajną ciekawostką, którą można sprzedać na jakiejś rodzinnej, czerstwej imprezce 😉 . Poniżej zestawienie (produkcje fabularne z pominięciem programów tv – kliknij na tytuł by zobaczyć) prawdopodobnie wyczerpujące temat, będące pewnym wprowadzaniem do najbliższych wiosennych premier kinowych, wśród których role Sly’a mające taki właśnie epizodyczny charakter.

fmlsZaczęło się oczywiście od pierwszych kroków w show biznesie. Niewielu startuje z główną rolą w filmie i Sly także musiał zapłacić frycowe czekając na pierwszy plan aż 6 lat. Do 1976 roku pojawiał się głównie jako epizodysta. Najświeższe źródła donoszą o jego półsekundowych występach w Downhill Racer, The Square Root, The Sidelong Glances Of A Pigeon Kicker i Mandingo, ale te tytuły nie zostały pozytywnie zweryfikowane, więc nie przypisane są do oficjalnej filmografii aktora. Natomiast wprawne oko wypatrzy go już jako gościa weselnego w Lovers And Other Strangers (Zakochani i inni) czy w dyskotece w Klute Alana Pakuli. bananas-mugging-scenePrzemilczę  (wszak to główna rola) erotyk The Party At Kitty And Studs. W 1971 roku nieźle nastraszył w metrze Woody’ego Allena w Bananas (Bananowy czubek), grając w jednej ze scen oprycha. Pomijając drugoplanowe role i niszowe produkcje widziany był w The Prisoner Of Second Avenue (Więzień Drugiej Alei) jako kieszonkowiec, który miał do czynienia z Jackiem Lemmonem, a także w Farewell, My Lovely (Żegnaj laleczko). W telewizji zagrał w odcinkach flagowych seriali kryminalnych Police Story i Kojaka. Tuż przed Rocky’m pojawił się w jednej se scen z Martinem Scorsese w Cannonball (Wyścig gumowej kuli).
taxi-3-2Po sukcesie w 1976 roku Sly preferował jedynie główne role. Jednak w 1983 roku wzorem Alfreda Hitchcocka reżyserując sequel Saturday Night Fever (Gorączka sobotniej nocy) pod tytułem Staying Alive (Pozostać żywym), pojawił się dosłownie na kilka sekund na ekranie jako przechodzień. W telewizji ponownie można było go zobaczyć w 1990 roku w jednym z odcinków serialu Dream On (Życie jak sen).
Musiało minąć kolejne siedem lat by Sly mógł gościnnie pojawić się w dwóch produkcjach. Razem ze swym przyjacielem Jackie’em Chanem oraz Whoopi Goldberg zagrał w niewielkiej scenie w niespecjalnie udanej komedii Erica Idle’a z trupy Monty Pythona Burn Hollywood Burn (Spalić Hollywood). W tym też roku doszło do dość dziwnej kolaboracji, która skończyła się sw sądzie. Sly wraz ze swym bratem Frankiem i Dennisem Hopperem zagrał w niezależnej produkcji (mała rola oczywiście) The Good Life (alternatywny tytuł to My Little Hollywood). Nigdy nie ujrzała ona światła dziennego, choć niektóre źródła podają, że była raz wyemitowana w jednej z tureckich telewizji. Do dziś dnia, film nie został również nigdzie wydany. Przyczyną było zablokowanie jego dystrybucji przez Sly’a, który nie godził się na promowanie go swoim nazwiskiem, zarzucając nadużywanie tej praktyki w kontekście epizodu który tam zagrał. W sieci dostępne są jedynie krótkie fragmenty tej produkcji.
antzzRok później Stallone po raz pierwszy spróbował swych sił w dubbingu, użyczając swojego głosu Weaverowi w Antz (Mrówka Z) i w 2002 roku w serialu animowanym Liberty’s Kids Paulowi Revere. Uległ Lucowi Bessonowi i pojawił się w otwierającej scenie w Taxi 3 jako lekko zszokowany pasażer tytułowej taksówki. Rok 2003 przyniósł również gościnne występy jako Frank Naprawiacz w dwóch odcinkach drugiego sezonu serialu Las Vegas. Drugoplanowe role w Shade (Pokerzyści) i Spy Kids 3D: Game Over (Mali agenci 3: Trójwymiarowy odjazd) nie były niczym zaskakującym w porównaniu do Kambakkht Ishq czyli bollywoodzkim śpiewająco-taneczno-komediowym romansidle. W tym samym (2009) roku wrócił do dubbingu, tym razem jednak w filmie aktorskim. Gadający lew Joe przemówił głosem aktora w filmie Zookeeper (Heca w ZOO). Kilka lat później w wielowątkowej, niezależnej produkcji swojego przyjaciela Johna Herzfelda pod tytułem Reach Me (Motywacja) zagrał Geralda.
Po Creedzie jak do tej pory Sly’a możemy tylko usłyszeć. W animowanej ekranizacji serii gier Ratchet & Clank jego głosem przemówił Victor. Na kwiecień zapowiadana jest kolejna animacja Animal Crackers (Sly zdubbinguje niejakiego Bullet-Mana) oraz Strażnicy galaktyki Vol. 2 ze stajni Marvela. W przypadku tego ostatniego filmu studio trzyma w ścisłej tajemnicy informację o roli jaką aktor zagrał.
btPowyższe dowodzi, że Sly lubi bawić się swoim wizerunkiem i chętnie udziela się w mniej komercyjnych i bardziej niszowych projektach. Nie zawsze są to trafne wybory, ale nie myli się ten kto nic nie robi. Wygląda więc na to, że możemy spodziewać się jeszcze nie jednej zaskakującej i nietypowej roli w dorobku aktorskim.

Tomasz Urbański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.