Recenzja Blu-ray Creed II

Gdy w 2015 roku Creed, spin-off serii o Rocky’m, stał się kinowym przebojem jego kontynuacja była tylko kwestią czasu. Trzy lata później Creed znów zagościł na ekranach. Z końcem marca trafił na sklepowe półki dzięki firmie Galapagos (Moje filmy na DVD i Blu-ray).

Adonis po serii zwycięstw zdobywa upragniony tytuł mistrzowski, a miłość do Biancki kwitnie. Para planuje ślub. Stabilizujące się życie młodego Creeda mąci propozycja od wracającego z pięściarskiego niebytu Ivana Drago, człowieka, który (w czwartej części Rocky’ego) zabił na ringu Apolla, ojca Adonisa. Dotyczy ona walki z jego synem, Viktorem, równie uzdolnionym bokserem. Walce, będącej swego rodzaju możliwością zemsty za śmierć ojca sprzeciwia się Rocky, który rezygnuje z opieki trenerskiej nad Adonisem.


Pomysł na powrót postaci Drago mógł wzbudzić lekką konsternację. Przywracanie do celuloidowego życia ikony lat osiemdziesiątych z filmu odstającego od reszty cyklu, odmiennego w formie (Rocky IV to właściwie 80minutowy, znakomicie zrealizowany teledysk) z ograniczoną, mniejszą niż zazwyczaj fabułą i naznaczonego piętnem ideologicznym mogło sugerować nostalgiczny powrót do minionych czasów. Wpisywałoby się to w popularny trend panujący obecnie w kinie retro-naśladownictwa. Nic takiego się nie stało. Creed II to chlubny kontynuator drogi obranej przez swojego poprzednika z 2015 roku, którą wyznaczył reżyser Ryan Coogler. Jego następca Steven Caple Jr. doskonale wpasował się w klimat „jedynki” fundując potężną dawkę emocji. W oparciu o scenariusz, którego autorem był (po chwilowej absencji) Sylvester Stallone stworzył kameralną i subtelną historię o sznycie iście szekspirowskim. O grzechach ojców, konsekwencjach, radzeniu sobie z przeszłością, zemście i relacjach syn-ojciec udało się opowiedzieć poruszająco, z dużą dawką uczuciowości. Co istotne w tym wydawałoby się męskim spektaklu, w którym istotną rolę odgrywa rzecz jasna również boks, sporo miejsca poświęcono kobietom i ich relacjom. Całość od strony dramaturgicznej i emocjonalnej stanowi spójny, przemyślany, zrealizowany bez fałszywej nuty, „prosto z serca” obraz. Dopełnieniem tego jest jak zwykle świetnie zrealizowana część sportowa (novum wprowadzone przez reżysera to walka widziana z perspektywy pierwszej osoby oczami Adonisa), pełna napięcia i mocnych ciosów. Brakowało jedynie większej dawki humoru, rozładowującego ten ciężar, którego w znacznych ilościach mogliśmy doświadczyć, mimo równie dramatycznych wydarzeń (choroba Rocky’ego), w pierwszym Creedzie.
Aktorsko jest bez zarzutu. Michael B. Jordan jest przekonujący, a Tessa Thompson poza rolą ponownie uwodzi świetnym wokalem. Nad wyraz dobrze ogląda się parę Lundgren – Munteanu, która stworzyła nie tak oczywisty i jednoznaczny duet, udanie malując swe postaci dodając cieni i szarości, a nie ograniczając się tylko do czerni. Jeśli chodzi o Sylvestra Stallone, to jego rola choć wciąż istotna, to jest mniejszą od tej sprzed trzech lat i to może stanowić problem dla wielu fanów aktora, choć wciąż jest równie dobra co poprzednio. Poza tym mamy dwa, dające dużo frajdy, cameo i kilka zapadających w pamięć i mogących stać się klasykami cyklu scenami, z czego pierwsze spotkanie po latach Rocky’ego i Ivana wybija się ponad wszystkie. Film jest świetnym kontynuatorem serii, który sporo obiecuje i tyleż samo dostarcza, będąc emocjonalną bombą, dającą nadzieję. Również na kolejną część.


A jak przedstawia się pozostała zawartość płyty? Wydanie zawiera pakiet interesujących dodatków.
Z mojego punktu widzenia najciekawsze są sceny usunięte. Jest ich łącznie cztery i trwają w sumie około 10 minut. Zobaczymy jeszcze więcej Rocky’ego na pogrzebie Spidera Rico, wygłaszającego przemowę w swoim stylu, a także trenującego dzieciaki. Jest też jedna scena z Adonisem i Biancą w restauracji i bardzo fajna rozgrywająca się w szatni po ostatniej walce. Ubolewam nad brakiem nakręconej bójki Rocky’ego i Ivana.
Pozostałe dodatki to przedstawiające cały koncept filmu wypowiedzi twórców w krótkim Ojcowie i synowie (7 minut), opisujące wątki kobiece Kobiety w Creedzie II (6 minut), Rola Viktora Drago (5 i pół minuty) i historia cyklu Spuścizna Rocky’ego w naprawdę wielkim skrócie, jedynie prześlizgująca się po temacie, poprowadzona przez Dolpha Lundgena i koniec końców skupiająca się w sporej mierze na postaci Drago (15 minut). Poza twórcami wypowiada się przyjaciel Sly’a, legendarny Sugar Ray Leonard.

Ostatnią kwestią wydania Creeda II są technikalia. Obraz prezentuje się znakomicie (16×9 2.4:1). Kolory są soczyste, pełne i trudno do czegoś się przyczepić. Dźwięk wyrazisty, doskonale zmontowany i pięknie wybrzmiewający w głośnikach. Jeśli chodzi o tłumaczenie to mamy do wyboru polskiego lektora albo napisy. Dodatki zostały zaopatrzone tylko w napisy.


Płyta Blu-ray z filmem Creed II to obowiązkowy zakup dla fanów Sylvestra Stallone, ale nie tylko. To po prostu wartościowa, nadająca się na kilkukrotne albo i kilkunastokrotne odtworzenie pozycja dla wszystkich lubiących dobre, szczere kino pełne filmowych wzruszeń.

* na płycie DVD w sekcji dodatków znajdziemy tylko Spuściznę Rocky’ego

Producent: Warner Bros Entertainment
Dystrybutor: Galapagos
Data premiery: 2019-03-27
Region Blu-Ray: B
Czas trwania (min.): 130
Język oryginału: angielski
Lektor: tak
Lektor języki: angielski, czeski, polski, rosyjski, turecki, węgierski
Polski dubbing: nie
Napisy: angielskie, arabskie, bułgarskie, chorwackie, czeskie, estońskie, hebrajskie, islandzkie, kantońskie, koreańskie, łotewskie, polskie, portugalskie, rosyjskie, słoweńskie, tajskie, tureckie, węgierskie
Obraz: 1080p High Definition 16×9 2.4:1
Dźwięk: DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos-True Hd.

1 komentarz

  1. Pogrzeb Spidera Rico i scena walki Rocko i Drago… szkoda, że usunięte.
    Rocky chyba przeżył wszystkich swoich przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *