Ile Creeda w polskich kinach?

ssprbHistoria dystrybucji Creeda w polskich kinach była nieco pokręcona. Dystrybutor Forum Film Poland najpierw planował premierę w połowie stycznia. Później zawisła ona na włosku i tylko dzięki naciskom producentów amerykańskich, świetnym wynikom za oceanem, znakomitej prasie, wysokim ocenom krytyków oraz nagrodom, polski łaskawca zapowiedział, że Creed i Rocky pojawią się na naszych ekranach. Film w kilku Multikinach można było zobaczyć już 6 stycznia (święto), a od dziś jest w kinach w całej Polsce. Ale czy naprawdę całej? Niestety, nie jest w kinach nawet połowy Polski.
Kiedy dowiedziałem się, że w moim mieście Szczecinie, na 3 multipleksy Creed będzie grany tylko w jednym i to w sumie na sześciu (!) seansach przez cały weekend coś mnie tknęło. Wziąłem kalkulator w dłoń i zacząłem liczyć jak wygląda sprawa tej produkcji. Okazuje się, że nie jest różowo. Pod lupę miałem cały repertuar sieci Helios, Multikino i Cinema City. Niestety reszta kin to promil widzów i tam filmu Ryana Cooglera w ogóle nie zobaczymy. Ale co się okazuje? Na 37 Heliosów Creeda wyświetla tylko 11 placówek. W Multikinach jest jeszcze gorzej. Jest w repertuarze tylko 5 kin z 33! Zdecydowanie lepiej sprawa przedstawia się w Cinema City. Rocky’ego zobaczymy w 25 obiektach na 33. Nieciekawie, prawda? Z szacunkowych wyliczeń wychodzi mi, że film wprowadzany jest w około 40 kopiach. Poszedłem za ciosem. Przeliczyłem sobie ile widzów może obejrzeć ten film w weekend (ilość seansów x ilość miejsc na salach kinowych). Suma: Helios: ok 12645 widzów + Multikino: ok 5345 + Cinema City: ok 46825 widzów = 64815 widzów. To liczba maksimum, przy założeniu, że na każdym seansie będzie komplet, co jak wiadomo jest nierealne, bo seanse poranne i przedpołudniowe nie cieszą się popularnością i sale nie są zapełniane nawet w 1/3. Zatem ilu ludzi zobaczy Creeda w Polsce? Myślę, że 25 000 będzie bardzo dobrym wynikiem przy takiej taktyce dystrybutora. I teraz powiedzcie mi, jak w takim razie Polacy mają chodzić na filmy ze Sly’em (główny zarzut dystrybutorów) jak nie ma gdzie ich oglądać? 🙁 Tą smutną konstatacją kończę i pakuję plecak, a później wyruszam w długą podróż do kina… Nie złamią mnie.

9 komentarzy

 1. Film obejrzałem wczoraj w kinie CINEMA3D w Kaliszu, gdyż w moim rodzinnym mieście (Ostrów Wlkp), podobnie jak 10 lat temu w przypadku ”Rocky’ego Balboa”, filmu nawet nie planowano.. Odnośnie samego filmu? jednym zdaniem – KLASYKA.

 2. Myślicie że jest szansa żeby np Helios zdecydował się zmienić zdanie i puścić Creeda w większej ilości kin??Może zrobimy jakąś akcję w internecie?

 3. oby to było zakończenie serii, udało im się

  SPOILER
  SPOILER
  SPOILER
  SPOILER

  szkoda troche, ze Rocky nie zginął. Spodziewalem się, ze zginie podobnie do Mickeya.. ale mimo to film genialny, oby to było zakończenie tej genialnej serii ^^

 4. Jak wspomniałem, informacje o kontynuacji Creeda mnożą się coraz bardziej. Padło nawet stwierdzenie że Creed 2 powstanie „NO DOUBT” a rak się cofnie i Rocky wróci do zdrowia. Znaczną rolę ma dostać dziewczyna Adonisa, która traci słuch i syn Rocky’ego. Poza tym pewnie nowy, poważny przeciwnik dla młodego Creeda i wygrana walka na koniec.
  pzdr

 5. sorry że dwa komentarze z rzędu ale jeszcze odnośnie Creeda i jego kontynuacji. Moim zdaniem bardzo dobrze że chcą kręcić dalej z jednego powodu. Rocky na koniec został przedstawiony jako umierający stary dziadek, który ledwie wychodzi na schody… Kto chciałby tak zapamiętać jednego z największych idoli? 🙂

 6. Chlopaki, ale ile tez mozna to ciągnąć.. Przeciez nie zrobią, ze Rocky będzie sie bił, czy coś.. Oby to jednak byl ostatni film z serii

 7. Witam w Ostrołęce „creed” pojawił się dopiero 29.01 !!!
  Odnośnie filmu jestem fanem „Rockiego” i do piewrszej godziny filmu miałem ochotę wyjść z seansu ale to ze względu na to wiadomo kto robił film i wiadomo kto jest głównym bohaterem. Szkoda, że nie pozostano na Rockym Balboa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.